2ος Αγώνας - Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 81-79

Πέμπτη 24 Μαΐου 2012

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 81-79 τον Ολυμπιακό και έκανε το 1-1 με τους ερυθρόλευκους να έχουν προκλητική διαιτητική ανοχή στο τέταρτο δεκάλεπτο. Απίστευτο παιχνίδι ο Διαμαντίδης.
Μπορεί μία ομάδα που κυνηγάει σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο να μην χρεώνεται με φάουλ παρά τις... σφαλιάρες που πέφτουν; Ο Παναθηναϊκός το έζησε και αυτό, αλλά με τον Διαμαντίδη να παίρνει τις επιθέσεις πάνω του και τον Καϊμακόγλου να κάνει την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε με 81-79 και έκανε το 1-1.
Η σειρά πάει στο ΣΕΦ, αλλά αυτό που κρατάει ο Παναθηναϊκός είναι το πάθος που έδειξε για πρώτη φορά σε αυτούς τους τελικούς. Ένας Παναθηναϊκός που ήξερε τι ήθελε στο γήπεδο και δεν άφηνε καμία φάση χαμένη.
Αυτός ο Παναθηναϊκός του δευτέρου ημιχρόνου, αν και εκνευρίστηκε σε κάποια σημεία και έχασε την συγκέντρωση του, μπορεί να σπάσει την έδρα του Ολυμπιακού και να πανηγυρίσει άλλο ένα τίτλο.
Ο ΑΓΩΝΑΣ
Ο Παναθηναϊκός είχε την ενέργεια που χρειαζόταν στην αρχή του αγώνα και με παίκτη αποκάλυψη τον Σμίθ προηγήθηκε νωρίς με 12-6, με τους ερυθρόλευκους να σκοράρουν μόνο με βολές.
Ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξαντλητικά αργός και σε αυτό φταίνε οι διαιτητές που σφύριζαν πάρα πολύ, με αποτέλεσμα να έχουμε περισσότερες από 20 βολές για τις δύο ομάδες σε 7'. Αυτό όμως ευνοούσε τον Ολυμπιακό, που βρήκε τις λύσεις από την περιφέρεια και όχι μόνο μείωσε αλλά προσπέρασε και στο σκορ με 16-17 στο 9'.
Για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο ο Διαμαντίδης. Ίσως και ο Περπέρογλου, με τον Ομπράντοβιτς να ζητάει συνεχώς η μπάλα να πηγαίνει χαμηλά, αλλά τους πράσινους να σουτάρουν με ποσοστά κάτω από 40% και τον Ολυμπιακό, έχοντας επιβάλλει τον ρυθμό του να προηγείται με 28-32 στο 15' και 36-41 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Μία διαφορά που έμεινε μέχρι το 22'. Εκεί πέρασε στο παιχνίδι ο Κώστας Καϊμακόγλου με την ενέργεια που έβγαλε άλλαξε όλο το ματς. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 16-0 για να προηγηθεί με 63-47 στο 27', με τον Μπατίστ να θυμίζει τον παλιό καλό Μάικ που κατεδάφιζε τα καλάθια...
Μέχρι εκεί, όλα καλά... γιατί στη συνέχεια άρχισαν να γίνονται πράγματα και θαύματα... Ο Ολυμπιακός κυνηγούσε στο σκορ, πίεζε σε όλο το γήπεδο, αλλά κανείς ερυθρόλευκος δεν χρεωνόταν με φάουλ...
Οι πράσινοι από την άλλη είχαν 5 ομαδικά από το 32' και κάποιες εξώφθαλμες φάσεις για να διαμαρτύρονται. Βήματα του Σπανούλη, σφαλιάρες του Ντόρσεϊ στον Διαμαντίδη, φάουλ σε Σάρας και Καϊμακόγλου που ποτέ δεν δόθηκαν.
Ο Παναθηναϊκός έδειξε να εκνευρίζεται και η διαφορά χάθηκε στο τέλος, με τον Ολυμπιακό να απειλεί. Το σκορ γινόταν 77-76 στο 37' και τα ματς.. ροντέο. Οι πράσινοι δεν πήγαιναν στις βολές και στην πιο κρίσιμη επίθεση του Ολυμπιακού, ο Σπανούλης αστόχησε στο τρίποντο, με τον Παναθηναϊκό να κρατάει την μπάλα, τον Καϊμακόγλου να κάνει μία εκπληκτική τυφλή πάσα στον Μπατίστ που σφράγισε τη νίκη και έκανε το 1-1.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 18-22, 29-18, 14-20
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 3 (1ριμπ), Περπέρογλου 7 (4ριμπ), Μπατίστ 11 (7ριμπ), Λόγκαν, Σάτο 4 (5ριμπ), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 23 (5/6βολ, 6/8διπ, 2/5τριπ, 4ασ, 2ριμπ, 2λαθ), Βουγιούκας 4, Καλάθης 4, Σμιθ 4 (6ριμπ), Καϊμακόγλου 11 (10ριμπ, 1τριπ),Γιασικεβίτσιους 8 (6/6βολ).
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 18 (6/10διπ), Άντιτς 4, Σπανούλης 10 (4ριμπ, 5ασ, 3λαθ), Ντόρσεϊ 7, Κέσελ 2, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 8 (2/6τριπ), Πρίντεζης 10 (1/4τριπ, 3ριμπ), Παπανικολάου 11 (1/4τριπ, 9ριμπ), Μάντζαρης 5 (1/3τριπ), Σλούκας 4 (1/1τριπ), Κατσίβελης.