Φάιναλ Φορ Κων/πολης:Στον μεγάλο τελικό ο Ολυμπιακός

Σάββατο 12 Μαΐου 2012

ΤΟ δεύτερο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της ιστορίας του θα διεκδικήσει αύριο (21:00, ΕΤ1, NOVASPORTS-1) ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε χθες 68-64 την Μπαρτσελόνα στον 2ο ημιτελικό του φάιναλ-φορ της Ευρωλίγκα που φιλοξενείται στην Κωνσταντινούπολη. Αντίπαλός του στον τελικό θα είναι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία μετά από ένα συγκλονιστικό 1ο ημιτελικό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και κυρίως στις αποφάσεις των διαιτητών, λύγισε 66-64 τον απερχόμενο πρωταθλητή Ευρώπης, Παναθηναϊκό, που δεν θα έχει έτσι τη δυνατότητα να υπερασπιστεί τα σκήπτρα που κατέκτησε πέρσι στη Βαρκελώνη. Οι πράσινοι, που είχαν μοιραίο παίκτη τον αρχηγό Δημήτρη Διαμαντίδη, θα αγωνιστούν αύριο (18:00, ΕΤ1, NOVASPORTS-1) στον μικρό τελικό, με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα, διεκδικώντας το χάλκινο μετάλλιο. Όσο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος αν και αουτσάιντερ της διοργάνωσης κατάφερε να κάνει την πρώτη υπέρβαση, αύριο φιλοδοξεί να επιστρέψει στην κορυφή της Ευρώπης, μετά από 15 χρόνια και το θρίαμβο της Ρώμης, το 1997, όταν και πάλι είχε προπονητή τον Ντούσαν Ίβκοβιτς, κερδίζοντας στον τελικό την Μπαρτσελόνα. 'Αριστοι οιωνοί!

Στον 2ο ημιτελικό, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, ήταν συνολικά καλύτερος από την Μπαρτσελόνα και δεν έχασε την πρωτοπορία στο σκορ παρά μόνο για 24 δεύτερα στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου, όταν η Μπάρτσα προσπέρασε 27-26. Τα παιδιά του Ντούσαν Ίβκοβιτς μπήκαν αποφασισμένα, προηγήθηκαν 8-0 στο 2ο λεπτό και 17-11 με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου, ενώ μπροστά ήταν και στο ημίχρονο με 33-29. Στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου έφτασαν και πάλι σε διαφορά 8 πόντων (43-35 στο 24'), ενώ κατάφερναν πάντα να αντιδρούν όταν η Μπαρτσελόνα πλησίαζε στο σκορ. Στο 30' το σκορ ήταν 50-47. Καθοριστική φάση για τον αγώνα ήταν αυτή του 39' όταν η Μπαρτσελόνα πλησίασε στο καλάθι (63-61) και ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο ψυχής έδειξε ποιος θα είναι ο νικητής. Πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν οι Σπανούλης (21 π.) και Πρίντεζης (14 π.), ωστόσο πολύτιμη παρουσία είχαν όλοι οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ίβκοβιτς, με πιο καθοριστικούς τους Παπανικολάου, Ντόρσεϊ. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε, όπως αναμενόταν, ο Ναβάρο (18 π.), ο οποίος ωστόσο έμεινε μακριά από τα υψηλά του στάνταρ.
Στον 1ο ημιτελικό ο Παναθηναϊκός ήταν συγκλονιστικός απέναντι στην πανίσχυρη, πανάκριβη και πάνοπλη ΤΣΣΚΑ του μεγάλου σταρ της Ευρωλίγκα, Αντρέι Κιριλένκο, έφτασε μία ανάσα από το θαύμα, ωστόσο λύγισε από την ανεκδιήγητη διαιτησία (κυρίως τον Ισπανό, Μαρτίν) και από ένα λάθος του αρχηγού του, Δημήτρη Διαμαντίδη, στην τελευταία φάση του αγώνα. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ξεκίνησε εκπληκτικά και έφτασε σε διαφορά 14 πόντων με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου (29-15).

Ωστόσο, κάπου εκεί στέρεψε από επιθετικές λύσεις και η ΤΣΣΚΑ, με όπλο της την άμυνα, μάζεψε τη διαφορά φέροντας το παιχνίδι στο καλάθι με τη συμπλήρωση του ημιχρόνου (34-32). Στο 3ο δεκάλεπτο έγινε μεγάλη μάχη, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 30' (55-51). Στην τελευταία περίοδο έσπασαν καρδιές, αλλά και τα νεύρα όλων στο τριφύλλι, από τα απίστευτα σφυρίγματα του Μαρτίν, ο οποίος κράτησε όρθια την ΤΣΣΚΑ σε καθοριστικά σημεία του αγώνα. Πάντως, ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να πάρει τη νίκη στην τελευταία επίθεση, όταν με το σκορ στο 64-66 και 8 δευτερόλεπτα στη διάθεσή του δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση, με τον Διαμαντίδη να κάνει το μοιραίο λάθος.

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος του τριφυλλιού ήταν ο Σάρας Γιασικεβίτσιους με 19 πόντους, ενώ με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσαν και οι Μπατίστ (11), Διαμαντίδης και Καϊμακόγλου (από 10). Κορυφαίος για την ΤΣΣΚΑ ήταν ο Κιριλένκο (17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 κοψίματα), ενώ καθοριστικός ήταν ο Σβεντ με 15 πόντους. Παραλίγο να αποδειχθεί μοιραίος ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος αστόχησε σε δύο βολές 9 δεύτερα πριν τη λήξη και συνολικά είχε 12 πόντους με τραγικά ποσοστά (3/9 σουτ και 5 λάθη). "Είναι κρίμα αυτό που συνέβη. Αναφέρομαι στους διαιτητές. Δεν θέλω να πω περισσότερα για να μη βρω τον μπελά μου. Έγιναν πράγματα εκτός μπάσκετ. Έχω κερδίσει πολλούς τίτλος, αλλά αυτό είναι το πρώτο φάιναλ-φορ που χάνω. Δεν μπορούμε να νικάμε πάντα", δήλωσε ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ενώ ο εκ των ιδιοκτητών του Παναθηναϊκού, Θανάσης Γιαννακόπουλος, τόνισε εμφανώς εκνευρισμένος: "Αυτό που έγινε ήταν τρισάθλιο. Μας έφεραν τον ίδιο διαιτητή (σ.σ τον Μάρτιν) που μας έσφαξε με την Μάκαμπι. Μπράβο στον κύριο Ρήγα να πείτε. Καλύτερα να χάναμε με 10-20 πόντους, παρά να μας κερδίσουν με τη διαιτησία