ΑΕΛ 6η συνεχόμενη νίκη και μόνη 1η στην κορυφή..

Τρίτη 17 Δεκεμβρίου 2013

Η ΑΕΛ παρόλο που στο 1ο ημίχρονο έκανε τα εύκολα δύσκολα πέτυχε τελικά εύκολη νίκη ,για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄Εθνικής με σκορ 78-66 (ημ.34-37) .Έπειτα από ένα νωθρό 1ο δεκάλεπτο κατά το οποίο οι παίκτες έδειξαν να επηρεάζονταν από τα έκτροπα της κερκίδας του Αιγάλεω,έδειξαν αυτοκυριαρχία και τελικά επικράτησαν δίκια επί ενός Αιγάλεω που δεν έδειχνε να έχει λύσεις στο Pick & roll της ομάδας του Ζωντού .Μελανό σημείο του αγώνα οι παρεκτροπές μερίδας φιλάθλων του Αιγάλεω ,που δυναμίτισαν το κλίμα του αγώνα και προκάλεσαν ζημίες στο κλειστό της Λιβαδειάς .Ευτυχώς η έγκαιρη εμπλοκή των ανδρών της Αστυνομικής Δ/νσης Βοιωτίας απεσόβησε τα χειρότερα .Επόμενος αγώνας τελευταίος πρίν τη διακοπή των γιορτών ,θα είναι στην Θεσσαλονίκη μεταξύ ΧΑΝΘ-ΑΕΛ στι;22/12 και ώρα 17:00.

Το φύλλο αγώνα:

ΛΙΒΑΔΕΙΑ-ΑΙΓΑΛΕΩ 78-66
Τα δεκάλεπτα: 11-22, 34-37, 55-44, 78-66
Διαιτητές: Γερακίνης-Φακίτσας
Λιβαδειά (Ζωντός): Τερματζίδης 15 (5), Δημητρίου 16, Τοπουζίδης 4, Ράλλης 9 (1), Κωνσταντακόπουλος 10 (1), Καρνάβας 2, Δημητριάδης 22 (2), Βέλλιος, Μαράντος, Σοροπάνης.
Αιγάλεω (Ταμπάκης): Σπίγγος 10, Μέλνικς 9, Καράβολας 8, Λαμπρόπουλος 10 (2), Κορρές 18 (1), Μπαλτάς 2, Σταμάτης 6, Πέρβι 3 (1), Τόλιας, Μιλεντίγιεβιτς.

Η Βαθμολογία (σε 9 αγώνες): Λιβαδειά 17, ΧΑΝΘ 15, Δόξα Λευκάδας 15, Στρατώνι 15 Μαχητές 14, Αίας Ευόσμου 14, Άργος Ορεστικό 13, Πιερικός Αρχέλαος 13, Αιγάλεω 13, Αργοναύτης 13, Πευκοχώρι 13, Νίκη Βόλου 12, Ελευθερούπολη 11, Ηρακλής Κοζάνης 11.